Zde časem najdete pár rad, odpovědí nebo postřehů na otázky, na které se spousta z Vás ptá při prodeji stromků nebo při využití služeb naší moštárny ovoce.
1. Jarní nebo podzimní výsadba ovocných stromků.
Mezi jarní nebo podzimní výsadbou není zas až tak moc velký rozdíl, nebo ne aspoň takový, jak kolikrát u prodeje slyšíme z Vašich debat. V obou termínech je potřeba vyhloubit dostatečně velkou jámu pro kořeny stromků, které by měly být přirozeně a volně položeny, ne nějak překrucovány nebo ohýbány, raději zvětšíme jámu nebo kořeny rozumně zkrátíme. Dost často tu slyšíme otázku “co pod ně dát, je lepší hnůj, kompost, substrát, rašelina atd. atd..”. Za nás, nic.
Naše stromky jsou pěstovány v normálních podmínkách, bez nějakého podpůrného hnojení a dalších výmyslů, takže pokud máte na obsazovaném místě/pozemku normální půdní podmínky, ne třeba vyrovnávací navážku ze stavební sutě, není potřeba dávat ke kořenům žádné další “dobroty”.
Spíše zvažte použití kořenových košů proti hlodavcům, ať nemusíte po čase a evidentním neujmutí tahat ze země okousané pahýly toho, co bylo před pár měsíci zdravými kořeny. A pokud už tento krok a rozhodnutí máte za sebou, je na čase vsadit stromek do jámy, přizvat druhou osobu na přidržení stromku v rovině a dát se do obsypávání kořenů. Při jarní výsadbě, kdy to je s vláhou kolikrát horší, se nám osvědčilo ještě před vsazením stromku do jámy, do ní nalít jeden kbelík vody, počkat až se zasákne a pak pokračovat vsazením a zasypáváním.
To provádíme pokud možno sypkou půdou, současně s mírným trhavým pohybem stromku nahoru-dolů, aby se půda dostala i mezi kořeny. Jednotlivé vrstvy s citem udusáváme nohou. Až máme zahozenou skoro celou jámu a zbývá nám pár centimetrů k úplnému zasypání do roviny, nalijeme do takto utvořené “mísy” opět jeden kbelík vody a počkáme, až zasákne.
Po vsáknutí doházíme zbytek zeminy do vyrovnání jámy s okolním terénem, z přebytečné utvoříme malý val kolem stromku pro záchyt vody při případném zalevání v jarním období a máme skoro hotovo. Pokud stromkům hrozí poškození kmínků kvůli chybějícímu oplocení, nebo celého stromu při volné výsadbě, opatříme stromek kmenovým chráničem nebo ochrannou konstrukcí proti poškození vysokou zvěří.
Pokud sázíme na podzim, máme hotovo, pokud na jaře, zbývá nám provést řez mladého stromu, pro správný růst budoucí koruny. A o tomto si něco málo povíme v dalším článku.
2. Výchovný řez v jarním období
Záznamy nebyly nalezeny…